Снощи чрез Facebook съобщение разбрах за състоялата се в столичния хотел Радисън конференция на тема „Стимулиране на бизнеса в дигитална среда“.
От учудващо оскъдната информация
в мрежата (как може да не е направен сайт за събитието?) се разбира, че отново основно е предъвквано свободното (или нерегламентираното според правоносителите) споделяне на съдържание, най-вече въз основа на добре известните не само у нас, но и по света сайтове Arena и Zamunda.
Снимка News.bg
Нейсе, събитието не би имало необходимия за заглавието си flair, ако на него не бе участвал баш-душманинът на българското интернет пиратство и шеф на сектор “Компютърни престъпления и интелектуална собственост” в ГДБОП Явор Колев.
Не бях изненадан от генералното му послание на конференцията.
Може би все пак с едно изключение:
„Необяснимо е обаче защо обществото няма непримиримост към тези два пиратски сайта.“
Дали го е казал на сериозно?
Питам се, защото искрено се чудя на Явор Колевата невъзможност да си обясни липсата на непримиримпост у българското общество.
За каква непримиримост изобщо може да става дума, когато в доста райони на милата ни татковина единственият достъп до мейнстрийм културата се осъществява чрез цитираните два сайта?
Погледнах Alexa ранкинга на zamunda.net и arenabg.com. Регионалният (BG) ранкинг на Zamunda е 6, а на Arena 13. Зад тези числа не се крие никаква непримиромст, а пълният пазарен провал (market failure) на развлекателната индустрия.
Мигар правоносителите не са наясно, че в днешно време ползвателите желаят да консумират съдържание тук, сега и на възможно най-достъпни условия? И че не задоволявайки тази пазарна потребност, правоносителите създават ниша, в която потребителите тутакси вземат нещата в свои ръце и започват (дори и с цената на закононарушения) да обменят съдържание помежду си. Необходимият за целта посредник също не чака втора покана, а директно започва да гради бизнес модела си около споменатия пазарен провал.
В тази връзка на конференцията интересно изказване е направил Негово Превъзходителство Посланикът на САЩ у нас.
И не, нямам предвид поднесената като бомбастична информация, че Уорлик си бил свалял филми от въпросните сайтове.
По-скоро ме впечатли мнението му, че при решаването на проблема, наречен „споделяне на съдържание“ са нужни
нови, разумни решения
Уорлик изглежда е говорил в типичната за един политик абстракция, като или не е споменал конкретните решения, или новинарите просто ги премълчават.
Аз си мисля, че е по-скоро първото.
Всуе, неотдавна и Нийли Крус имаше същия проблем.
Заради това ще вляза в ролята на advocatus diaboli и ще предложа следните идеи:
Правоносителите трябва час по-скоро да превъзмогнат пазарния си провал, който до голяма степен се дължи на назадничавата и репресивна политика, която те преследват, а именно да наказват ползвателите си наместо адекватно да се ангажират с техните потребности.
Това, разбира се, не ще бъде лесно, защото вече налице са цели поколения, за които е напълно в реда на нещата да консумират съдържание, за което да не плащат нито стотинка. За тези ползватели Zamunda и Arena не са някакви дигитални злосторници, а най-удобният канал за достъпване на развлечение.
Защо правоносителите не използват тази маркетингово добре утъпкана пътека, а се опитват да я заринат с фадромите на авторскоправната защита?
Защото там някъде според мен се очертава границата между нетърпимостта и новите, разумни решения.
Колкото по-скоро правоносителите се занимят с нея, толкова по-вероятно е задействането на функциониращи и задоволителни за всички участници бизнес модели.
Не че се правя на интересна, но защо не си цитирал от къде е снимката на НП?
Щото така казва Section 105 от 17 US Code Copyright Act -). Сиреч, снимката е public domain.
Мерсиии 🙂 Е хубаво е да се знае откъде черпиш и ти…
Благодаря! Щях да си умра в неведение че Шалтера се бори за медал !