Група активисти поискахме от Централната избирателна комисия (ЦИК)
да отвори изходния код на софтуера
с чиято помощ ще брои гласовете на насрочените за 12 май 2013 парламентарни избори у нас.
За целта изпратихме следното отворено писмо:
Уважаеми госпожи и господа,
Вчера, 24 март 2013г., Централната избирателна комисия не взе решение по препоръката на Институт за развитие на публичната среда, свързана с кода на софтуера за обработка на изборните резултати, наричан по-долу за краткост “код”, “изходен код”.
Препоръката беше следната:
“След като бъде определен преброителят на изборните резултати, Централната избирателна комисия (ЦИК) да публикува на сайта си кода, за да се прекратят тиражираните в публичното пространство съмнения за някаква възможност за манипулации при определяне на резултатите от преброителя.”
ЦИК направи това с аргументи, лишени от всякаква логика: “Така всеки ще може да бърка в кода и да манипулира резултатите” или, че трябвало да се предостави и “платформата Oracle”, за да се публикува изходният код.
Оценяваме факта, че някои от изразилите това мнение членове на ЦИК направиха уговорката, че не са програмисти, защото иначе твърдението би било некомпетентно.
Считаме за необходимо да заявим следното:
След като вече е известен изпълнителят на поръчката за извършване на преброяването на резултатите от предсрочните парламентарни избори на 12 май 2013, ние, долуподписаните,
Настояваме пред Централната избирателна комисия да преразгледа предложението и да публикува изходния код и стойностите на конфигурационните параметри, заедно с окончателния софтуер, който да бъде подписан с електронен подпис.
Настояваме това да се случи с цел да бъдат разсеяни всички съмнения за възможни манипулации при определяне на крайните резултати.
Считаме, че прозрачността на механизма, по който се изчисляват и определят резултатите от изборите в България е от значение за цялото общество, а не е в интерес само на една правителствена или неправителствена организация.
Подобен акт на публикуване на кода, по който се изчисляват тези резултати, ще приближи държавната и изборната администрация до стандартите за отворени данни и прозрачно управление, основен стълб на съвременната демокрация.
Такова действие на ЦИК по никакъв начин няма да застраши и компрометира сигурността на резултатите, защото именно такъв вид публична проверка ще гарантира надеждността на софтуера. Твърденията за възможно “вписване на данни от всеки в деня на изборите” са несъстоятелни. Подобно твърдение е равносилно на твърдението, че всеки може да промени данни примерно в системите за онлайн банкиране или друг подобен софтуер, при който сигурността е императив.
Публикуването на кода означава, че всеки ще може да компилира идентично копие на изчислителния софтуер върху свой компютър, с което да направи паралелна проверка на изборните резултати, спазвайки авторските права на създателите.
Това действие по никакъв начин няма да се отрази на копието на софтуера, с който ЦИК ще изчисли официалните резултати. Ако копията са идентични и данните са въведени правилно, то би трябвало и финалните резултати да съвпаднат, което гарантира коректността на направените изчисления.
С уважение:
Богомил Шопов – Бого, активист за прозрачно управление
Екатерина Маркова, активист за граждански контрол и гласуване по Интернет
Константин Момчев – IT специалист
Асен Генов, Фондация “Четиринадесети януари”
Константин Павлов, Фондация “Четиринадесети януари”
Християн Кочев – IT специалист
Делян Петров Делчев – IT специалист
Антоанета Цонева, Институт за развитие на публичната среда
Емил А. Георгиев, юрист, “Електронна Граница България“
Атанас Чобанов – журналист от сайта “Бивол”
Бойчо Бойчев, Сдружение “Линукс за българи”
Мирчо Мирев, Сдружение “Линукс за българи”
Вася Атанасова, IT специалист
Емилия Драганова
Емил Алчев
Вестник Капитал също отрази нашата постъпка.
Снимка – моя, достъпна на Flickr